214 תושבים מהקריות נפגעו בשנים אחרונות בשל תאונות שאירעו בכבישים רטובים או בוציים. כך עולה מנתונים שפרסמה השבוע עמותת אור ירוק.

214 תושבים מהקריות נפגעו בשנים אחרונות. צילום: אור ירוק

בשבועות האחרונים התחיל החורף לתת אותותיו וגשמים החלו לרדת ברחבי הארץ. הגשמים הללו מותירים אחריהם כבישים רטובים וחלקים, לעתים מתכסות הדרכים בשכבה חלקה במיוחד של בוץ וכך נשאר הכביש למשך מספר ימים. מצב זה בו הכבישים חלקים לאחר הגשמים, מגביר את הסיכון לתאונות דרכים בשל החלקת הרכבים באופן משמעותי ובכך לסכן את הנוסעים.

בקרית אתא נפגעו בעשור האחרון (2008-2017), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 104 בני אדם, מתוכם אדם אחד נהרג וארבעה נפצעו באורח קשה.

בקרית ביאליק נפגעו בעשור האחרון בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 28 בני אדם, מתוכם שני בני אדם נפצעו באורח קשה.

בקרית ים נפגעו בעשור האחרון בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 45 בני אדם, מתוכם חמישה בני אדם נפצעו באורח קשה.

בקרית מוצקין נפגעו בעשור האחרון בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 37 בני אדם, מתוכם ארבעה בני אדם נפצעו באורח קשה.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, בעשור האחרון (2008-2017) נפגעו מעל 14 אלף בני אדם בתאונות דרכים בכבישים רטובים או בוציים, מתוכם 220 בני אדם נהרגו, 22 בני אדם בשנה בממוצע. כ-1,000 בני אדם נפצעו באורח קשה בכבישים החלקים הללו בעשור האחרון.

על פי הנתונים, כמחצית מהנפגעים בתאונות דרכים בכבישים רטובים ובוציים נפגעים דווקא בתוך תחומי הערים והיישובים. בעשור האחרון נפגעו 7,366 בני אדם בכבישים רטובים בתחום העירוני, 67 בני אדם נהרגו ו-492 נפצעו באורח קשה.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בכביש רטוב יש לנהוג באופן שונה, הנהגים נדרשים להוריד את הרגל מדוושת הגז ולהיות ערניים לתנאי הדרך המשתנים. עכשיו, רגע לפני שהחורף מתגבר, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והרשויות המקומיות חייבים לוודא כי התשתית הכבישים היא כזו שלא תסכן את הנהגים ולא יצטברו בה בוץ או עפר.

"יש לפתוח את תעלות הניקוז ולהשתמש בצבע שאינו גורם לרוכבי האופנועים להחליק. בנוסף יש לנקות את הכבישים מלכלוך שעשוי להיהפך לבוץ עם בוא הגשם. התיקונים הבסיסיים הללו יכולים לצמצם את מספר הנפגעים והתאונות באופן משמעותי ולהציל חיי אדם".