עשרות שנים שהעיר קרית ים דורכת במקום ולא מממשת את הפוטנציאל הטמון בה. העיר שיכולה להיות הריביירה של הצפון לא מצליחה לשקם את תדמיתה, רצועת הים שלה לא מתפתחת, המסחר בעיר דל ובמקום רחובות יפים, אפשר למצוא אינספור תושבים מיואשים הכועסים על הפוטנציאל הלא ממומש.

 מתוך הייאוש הזה צמחה סיעת "משנים כיוון", לה יש את החזון והתשוקה להניע תהליכים ולהפוך את העיר להיות גאווה לתושביה, למשוך תיירים מהארץ ומהעולם ולהפוך לריביירה של ישראל.

מי שעומד בראש הסיעה הוא סגן ראש העיר אלי כהן (45), בעל עבר עשיר בעשייה ציבורית, שלפני כעשר שנים הפך להיות חבר מועצת העיר, בה הוא מוביל ומשפיע בתחומים שונים בקרית ים.

כהן נחשב לפוליטיקאי שעובד מהנשמה, וככזה, הוא זמין לתושבי העיר 24 שעות ביממה ומצליח לסייע למצוקותיהם בכל שעה. "אני מסייר בעיר ופוגש את התושבים, כי אין דרך אחרת לדעת באמת מה העיר שלנו צריכה", אומר כהן, "שינוי צריך לבוא מתוך הקשבה".

לדברי כהן, העיר בשלה עכשיו להגשים את ייעודה, ובניגוד לאחרים הוא לא משמיץ את המערכת, הוא מבין אותה. "כדי לבנות מערכת שעובדת בצורה תקינה צריך זמן", אומר כהן. "עד כה המערכת הייתה רגילה למצב עבודה מסוים ואם למישהו היה רעיון שיכול היה לקחת את העיר קדימה, הוא היה נתקל בקשיים להניע את המהלך. היום הדברים מתנהלים אחרת, יש הרגשה טובה, שיתוף פעולה, תקצוב והבנה שאפשר לקחת את התוכניות הגדולות ולבצע אותן שלב אחרי שלב".

להפוך את המחשבה למציאות | צילום: סיעת משנים כיוון-

סיעת "משנים כיוון" הייתה הראשונה לזהות שמעבר לשינוי, צריך להגשים דברים. "השינוי הגדול התחיל דווקא אצלנו, הבנו שאפשר להמשיך לפנטז על טיילת עם רצועת חוף מהממת, על סקייט פארק ברמה גבוהה, בתי קפה, מתקני נופש וספורט, פארק מים ואפשר להתחיל לעשות. הבנו שפרויקט פינוי בינוי, שיכול לתת תקווה אמיתית לתושבים שגרים שם בבתים המתפוררים, יכול להפוך מפרויקט שמצולם יפה על השלטים הגדולים, למשהו שקורם עור וגידים ונמצא בשלב האחרון של לפני ביצוע. החלטנו להפוך את המחשבה למציאות וזה השינוי הגדול".

השאלה המתבקשת היא למה דווקא עכשיו, למה לא לפני חמש שנים. "אם תשאל כל מאמן איך הוא הפך להיות מאמן מעולה, הוא יספר לך שלקח לו עשר שנים ללמוד איך לאמן, איך לנהל קבוצה, איך להבין את הרגישויות ואיך להבדיל בין העיקר לטפל. זה לוקח המון זמן, אבל ברגע שאתה מבין את התמונה הכוללת, אתה הופך למאמן מדהים", אומר כהן. "כמו בכדורגל, גם ברשות מקומית, אי אפשר לקצר תהליכים בניהול. צריך להשקיע זמן יקר בישיבות, בלמידת החומר, בבניית תקציבים, בניהול מערכות ובעיקר ללמוד אנשים. היום, אנחנו מרגישים שהגיע הזמן הנכון, הגיע הזמן שהעיר הזאת תתרומם ורואים את זה בשטח, בפרויקטים של בנייה חדשה ותמ"א 38, בשינוי חזות העיר, באירועים קהילתיים גדולים, בגני משחקים חדשים בגינות קהילתיות ועוד. כל זה עשינו יחד בהחלטות חשובות ואמיצות".

כמי שמתמודד עם סיעת "משנים כיוון" למועצת העיר, לכהן יחסי עבודה וגומלין עם ראש העיר דוד אבן צור, שקיבל בירושה את העיר מקודמו שמואל סיסו.

"דוד אבן צור אכן קיבל את העיר משמואל סיסו וחובת ההוכחה הייתה עליו, אבל הוא עשה עבודה טובה מאוד בהנעת תהליכים חיוביים עבור העיר. הוא ידע להביא תקציבים, לסכם עם רפא"ל על ארנונה שנתית שתסייע לנו להגשים את תוכנית היישום של העיר ובסך הכל עברנו תקופה טובה יחד. יש לנו חילוקי דעות לפעמים וזה דבר חשוב ולגיטימי, אך ברוב הדברים אנחנו רואים עין בעין והוא יודע שבדברים הגדולים אנחנו איתו. אבן צור יודע שאנחנו השותפים הטובים ביותר שלו לניהול העיר ולכן אני קורא להצביע עבורו לראשות העיר ועבור סיעת "משנים כיוון" למועצת העיר. זה השילוב המנצח עבור קרית ים, אז אל תשכחו לשים את האות א' בקלפי".