אין היום בקריות מערכת בחירות כה יצרית. בראיון ל"ידיעות המפרץ" בטוח אבישר שתוצאות הבחירות תלויות בשיעור ההצבעה, מתייחס לאופציה שיתמודד בעתיד נגד עומר זוהר, מסביר למה חוגי הבית שלו לא מצולמים ומגלה כמה יעלה הקמפיין שלו ומאיפה הכסף. "אני מאמין שב-30 באוקטובר יהיה פה מהפך", הוא אומר חרף התחזיות והסקרים.

"ב-30 באוקטובר יהיה פה מהפך". ציקי אבישר. צילום: נחום סגל

את רוב ילדותו העביר צבי (ציקי) אבישר (40) בירושלים. הילד השני במשפחה, לאב נהג אגד ואם שעבדה במרכז הארצי לבחינות והערכה. בהיותו נער עברה המשפחה להתגורר באילת. לאחר השירות הצבאי בחיל הים, שב להתגורר בירושלים, ונותר שם עד לסיום הלימודים האקדמיים. הוא בעל תואר ראשון במזרחנות ובגיאוגרפיה ותואר שני במינהל עסקים. במהלך לימודיו היה קצין המודיעין של משמר בתי המשפט.

לאחר מכן הקים את בית התוכנה 'סקייטק', שהעניק ייעוץ מקצועי בתחום התוכן האינטרנטי ומערכות המידע לגופים במשק ולנבחרי ציבור. כמו כן, היה יועצו של השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, שרי הקליטה זאב בוים ואלי אפללו, וכן נמנה עם הצוות המקצועי של ראש הממשלה אריאל שרון. בשנת 2011 הצפין אבישר לקרית מוצקין.

למה מוצקין ולמה צורי?
"בתקופה שעבדתי עם שאול מופז ואבי דיכטר ב-2009, צורי יצר איתי קשר וביקש להיפגש, וזה לא הסתייע. שנתיים אחר כך הוא הגיע לערב ההשקה של הספר הראשון שלי, 'שרון חמש שנים קדימה', והזמין אותי לביקור במוצקין. הוא עשה לי סיור ברחבי העיר והציע לי לעבוד איתו כדובר העירייה, אבל זה לא עניין אותי. באותה תקופה כבר עסקתי בפרויקטים טכנולוגיים במסגרת חברת 'סקייטק'.

"לאחר הסיור אמרתי לו שמה שחסר היום במוצקין זה מיחשוב לכל העירייה, אז כל העירייה עבדה ידני. בסופו של דבר הוקם אגף תד"י, שאני הקמתי אותו, וכשעזבתי הוא התפרק. התפקיד של האגף היה להוביל את הרפורמה של מיחשוב השירותים העירוניים, ואת כל יחידות העירייה. פחות תרמתי מיכולותיי בתפקיד הדובר".
וכך מצא עצמו אבישר במשך שלוש שנים, עד 2014, צמוד לצורי.

פוטר או התפטר
צורי טוען שהוא פיטר אותך, אתה אומר שהתפטרת.
"כשעמדתי לסיים את רפורמת המיחשוב בעירייה, חיפשתי להגשים חלום חדש, שזה להקים את 'מעבר לקשת', פרויקט ענק בינלאומי. בשנתיים לאחר שסיימתי את העבודה בעירייה, הייתי ביחסים טובים עם חיים. סיימנו בלחיצת יד, טסנו לחו"ל יחד. בסך הכל די נהניתי לעבוד איתו. אני לא מכיר הרבה סיטואציות שהמפוטר, חודש אחרי פיטורים לכאורה, מזמין את המפטר לטוס איתו לאירוע חגיגי בקהילה היהודית בצפון גרמניה, ודואג שתורמים אפילו יממנו את טיסתו וטיסת רעייתו.

"באותה תקופה עשיתי המון פרויקטים עירוניים. הייתי איש של מאחורי הקלעים. לבקשתו, הבאתי מימון לעיר מרחבי העולם לפרויקטים חינוכיים. עבדנו בשיתוף פעולה מלא".

 אבישר עם אשתו, אמו וילדיו. צילום: פרטי

איזו סיבה יש לו להגיד שהוא פיטר אותך?
"כדי להפחית מהלגיטימציה שלי. כשסיימתי את העבודה, היינו ביחסי ידידות טובים מאוד. הוא היה מתקשר אלי בשעות הקטנות של הלילה להתייעץ איתי, מבקש שאקפוץ אליו הביתה".

אז מה קרה?
"שנתיים לאחר שסיימתי, עשיתי לייק בפייסבוק לפוסט של הרב נתנאל טייטלבאום, על כך שהוא אמר שהוא מתעתד להתמודד מול סגנו של צורי, בומה ברחד, על ראשות הבית היהודי בעיר. זה היה ביום שישי. ביום ראשון, בגלל הלייק הזה, הגיעה הוראה לסגור תוכנית שיזמתי, 'משימת החלל', שאמורה היתה להינתן בחינם ל-300 תלמידים, רובם משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות. הפגיעה בהם היתה הסיבה המרכזית בסופו של דבר להקמתה של תנועת 'רוח חדשה במוצקין'.

"צורי לא הסתיר את הסיבה שבגינה ביטל את הפרויקט. הוא סיפר את זה בעצמו. במשך שבועיים ניסיתי לשנות את דעתו בעזרתם של בכירים בעירייה, ולא הצלחתי. אני מעולם לא הייתי האויב שלו, ולדעתי הוא חייב להיפטר מהמנהג הילדותי של לחלק את העיר למי שאוהב אותו או שונא אותו".

זמן קצר לאחר סכסוך זה החליט אבישר לקפוץ לביצה הפוליטית, אולם על ההתמודדות לראשות העיר הודיע באופן רשמי רק לפני מספר חודשים.

אז מתי החלטת לרוץ? תנסה לשים את האצבע על הנקודה המדויקת.
"אני חושב שזה התחיל להבשיל לפני כשנתיים. הפעם הראשונה שעניין ההתמודדות עלה היתה בעקבות פנייה של עומר זוהר אלי, שהקשר שלו עם צורי באותה עת התרופף. הוא אמר לי שהוא מתכוון להתמודד בבחירות הבאות מול צורי, והוא היה רוצה שאני אהיה מספר שתיים שלו. בשלב יותר מתקדם, פרויקט משימת החלל שבוטל היה הטריגר".

"הציבור בשל לשינוי"
כשהשמועה על כוונתו של אבישר להתמודד מול צורי נפוצה, רבים הרימו גבה, בלשון המעטה. צעיר לא מקומי, כמעט אנונימי, יוצא נגד ראש עיר שעד היום הביס כל מי שיצא נגדו, ודרס בדרך את מתנגדיו במועצה, אחד אחרי השני. 

בוא נשים דברים על השולחן. השם שלך לא ממש מוכר. אולי המטרה היא להתמודד לפרוטוקול ולסלול את הדרך לבחירות הבאות, אחרי שצורי יפרוש?
"אני רץ כדי לנצח, כי אני חושב שאנחנו בסופו של עידן. אני חושב שיש בשלות בציבור לרעיון שבגיל 75, אחרי חמש קדנציות, צריך להזרים דם חדש. אני לא חושב שהציבור ירצה לדחות את השינוי ההיסטורי בעוד חמש שנים. אני באמת מאמין שרוב הציבור רוצה התחדשות ותקווה. לכן אני מאמין ששיעור ההצבעה יגדל דרמטית, וב-30 באוקטובר יהיה פה מהפך".

מה מניע אותך להיות ראש עיר?
"שליחות. אני מאמין שלסביבה הקרובה יש משקל אדיר, יותר מכל אבק הכוכבים שיש בפעילות הגלובלית שלי. בסופו של דבר, הילדים שלי לומדים במערכת החינוך פה, שיש הרבה מה לשפר בה. בעיר הזאת נושמים אוויר שיש הרבה מה לשפר בו. יש פה אזרחים ותיקים שהבעיה הראשונה שהם מתמודדים איתה זו בדידות, והעירייה לא מספקת להם פתרונות. יש פה טרפת של בנייה שפוגעת כבר היום ברמת החיים, ולאחר איכלוס כורדני, הבעיה הזו תחריף עוד יותר. מכיוון שקבעתי את מקום מגורי פה במוצקין, אני בהחלט רוצה להיות האדם שישפיע על עיצוב דמותה ב-10-15 השנים הבאות".

 מדוע שיבחרו באדם שהגיע לכאן לפני כשבע שנים מירושלים?
"דבר ראשון, רוב תושבי מוצקין הם לא ילידי מוצקין - כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לדוגמה, 72 אחוז מהאזרחים הוותיקים במוצקין הם יוצאי ברית המועצות. רוב האנשים שמגיעים להתגורר בשכונות החדשות הם משפרי דיור מהאזור. אני התחתנתי פה, שלושת ילדי נולדו פה, הבאתי לפה את חמי וחמתי ואת גיסי. ילדי במערכת החינוך פה. בסופו של דבר, את רוב התושבים לא מעניין אם למדת במוצקין, אלא אם אתה מחובר למוצקין. ואני מחובר חזק למוצקין.

"לגבי העדר ניסיון בפוליטיקה, אני חושב שאין בהיסטוריה מועמד שרץ לראשות העיר כשברזומה שלו הוא היה ראש עיר. יש המון תקדימים גם במישור המוניציפלי, הארצי והעולמי, שמועמדים צעירים חדשים, שמגיעים עם ניסיון עשיר בתחומי הניהול ויזמות חברתית, החליפו בהצלחה את הפוליטיקאים הוותיקים".

אתה באמת מאמין שתוכל לנצח ראש עיר מכהן, שזכה לקולות במערכות הבחירות הקודמות כמו במצרים ובסוריה?
"יש לי סיכויים מצוינים לנצח אותו. צורי מביא מספרים פנטסטיים של 70-80 אחוזים, אבל זה מתוך קולות המיעוט. במערכות הבחירות הקודמות של מוצקין, רק שליש מתושבי העיר יצאו להצביע. בערכים מוחלטים הוא מצליח להביא 20-25 אחוז מכלל בעלי זכות ההצבעה. בדקנו מה חושבים שני השלישים שלא הולכים להצביע. רובם חושבים שהוא צריך לסיים את תפקידו, והם בעד הגבלת קדנציות. מה הפרדוקס? שהרוב שלא הולך להצביע חושב שהוא מיעוט ושאין לו אלטרנטיבה. וגם לא היתה לו אלטרנטיבה עד היום". 

"לתת כבוד לחוק"
אתה נמצא איתו בקשר כלשהו? מתי בפעם האחרונה התראיתם ודיברתם?
"בירכתי אותו לשלום לפני מספר חודשים".

אתה חושב שתוכלו לדבר מתישהו?
"כן, בוודאי. מעולם לא הייתי אויב שלו, ואני לא מחפש לריב איתו. יש לי מחלוקות עמוקות איתו, אבל אני גם חושב שהוא עשה דברים יפים לעיר. תמיד אהיה נכון ליישור הדורים, אבל לעולם לא אחבור לקואליציה בראשותו. אני חושב שהוא צריך לסיים את תפקידו".

האם הוא דיבר איתך בעבר על האופציה של ראשות העיר?
"הוא אמר לי שהוא רואה אותי כראוי לתפקיד, ואני עשוי מהחומר המתאים, אבל לא יותר". 

אתה יכול לומר דברים טובים על חיים צורי?
(אחרי חשיבה ממושכת) "הוא מבוני ומעצבי קרית מוצקין לדורותיה. הוא תרם תרומה חשובה לאסתטיות ולנראות של העיר".

מאיפה אתה משיג את המימון לקמפיין וגם למאבקים המשפטיים שאתה מנהל נגד צורי?
"כל ההליכים המשפטיים זה מכיסי האישי. תקציב הקמפיין שלנו שקוף. הוא בערך 650 אלף שקל. על הקמפיין הזה, אני מכיסי שמתי רבע מיליון שקל, בלי חובות ובלי הלוואות. איתי צורף ויריב ענבר, החברים ברשימה, נתנו כל אחד 100 אלף שקל. הציבור, בגיוס המונים, נתן 100 אלף שקל. כמו כן, אנחנו אנשים עם הרבה תחומי עניין, וזה חוסך לנו הרבה מאוד כסף. אנחנו עושים הרבה דברים לבד".

"תקווה ופחד"
כשאתה מסתובב בעיר או בחוגי בית, מה אתה שומע?
"אני שומע המון תקווה, וגם המון פחד. קיימתי יותר ממאה חוגי בית. אם יש משהו שמאפיין את חוגי הבית שלי, זה שהם אינם עולים לפייסבוק. אסור להצטלם בהם. זה לא מהצד שלי, לי אין בעיה להיות מתועד ומוקלט. אני חושב שתופעה כזו, של חשש ופחד, היא ייחודית של מוצקין. זאת גם הסיבה שאני מסרב להתרגש מהמדבקות של צורי על כלי הרכב ומכמות הלייקים שהוא מקבל בפייסבוק. אני יודע שיהיה פער גדול בין מה שרואים במרחב הציבורי לבין מה שעומד להתחולל מאחורי הפרגודים בקלפי".

בוא נעשה לרגע תסריט: אתה מנצח בבחירות, וב-2:00 בלילה אתה עומד במטה שלך ונותן את נאום הניצחון, מה אתה אומר?
"עוד לא כתבתי. לא נאום הפסד ולא ניצחון. אני לא עסוק בזה. אבל אני אפסיד בכבוד ואנצח בענווה. אני מניח שאפתיע בבחירות האלה ואנצח".

מודל רוביק דנילוביץ'
מה יהיה ביום שאחרי הבחירות?
"אם אנצח, אני לא מאמין בעריפת ראשים. אני מאמין בהעצמת עובדי העירייה, ואני חושב שהפוטנציאל שלהם לא מוצה. אם אפסיד, אבהיר לציבור שלי את מה שאמרתי קודם, כניסה לקואליציה היא מחוץ למשחק. אני לא אהיה סגן ראש עיר בשכר. אז מה שיכול להיות פה זה או ניצחון היסטורי שיבוא תקווה והתחדשות, או הפסד מכובד שיביא לעיר אופוזיציה עוצמתית".

אם תנצח, תכניס את צורי לקואליציה?
"בוודאי. אבל אני מאמין שאם הוא יפסיד, הוא יפרוש ולא יישאר במוצקין".

אם תפסיד, עוד חמש שנים תתמודד שוב?
"כן".

מה דעתך על השמועה כי צורי יפרוש לפני סוף הקדנציה וינסה להוריש את התפקיד לעומר זוהר?
"זה תרחיש הגיוני. קודם כל אני חושב שזה לא ראוי. זה מוכיח שצורי כבר לא חושב במונחים של איך לעשות טוב לעיר, אלא במונחים של איך הוא משמר את האינטרסים שלו ושל בני משפחה ביום שאחרי, ואנחנו לא חיים במשטר מלוכני".

אם צורי יפרוש באמצע הקדנציה ויהיו בחירות, תתמודד מול עומר זוהר?
"בוודאי. אבל אני חושב שעומר זוהר יפרוש, אני לא רואה אותו מתמודד מולי. הוא יודע למה".

מה תחומי העניין שלך, תחביבים, ספרים שאתה קורא, תוכניות טלוויזיה.
"אני אוהב פילאטיס, ואני ממליץ לציבור לעשות פילאטיס, במיוחד לגברים. אני אוהב לקרוא, בדרך כלל כמה ספרים בעת ובעונה אחת. ספרות פוליטית, אוטוביוגרפיות. אני אוהב נוסטלגיה של ערוץ 1 מתקופת רשות השידור, ואני אוהב לצלול. יש לי שני כוכבים. אני גם שומע סוגי מוסיקה רבים".

מי המודל שלך לראש עיר טוב?
"רוביק דנילוביץ'. ראש עיריית באר שבע. הוא מקור השראה".