המערכת הפוליטית בקרית ים נשמה השבוע לרווחה, לאחר שבית המשפט העליון מחק את העתירה של התנועה לאיכות השלטון נגד המשך כהונתו של עו"ד שמואל סיסו כראש ועדה קרואה במועצה המקומית תל מונד.

עדיף בלי אופוזיציה. שמואל סיסו. צילום: נחום סגל

משמעות ההחלטה: לסיסו יש תעסוקה מובטחת עד שנת 2023, והסיכוי שיעזוב את תפקידו המובטח כדי לבוא לקרית ים ולהתמודד שוב על ראשות העיר קלושים. על פי המסתמן כיום, שלושה יתמודדו על ראשות העיר בעוד שמונה חודשים: ראש העיר דוד אבן צור, חבר המועצה אלון סיסו ושלומי טל, לשעבר מ"מ ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס.

בספטמבר 2016 החליט שר הפנים, על מינוי ועדה קרואה במועצה המקומית תל מונד, בעקבות קשיים בניהול המועצה, שהביאו למינוי ועדת חקירה שהמליצה על הדחת חברי המועצה והעומד בראשה – ומינוי ועדה קרואה. במרץ 2017 פרשו חברי הוועדה הקרואה והעומד בראשה. משרד הפנים מינה ועדה קרואה שנייה, ביוני 2017, ובראשה שמואל סיסו, שסיים אז את תפקידו כמנכ"ל אורט עולמי וחזר לארץ מבריטניה.

למרות בקשות תושבי המועצה ונבחרי הציבור בעבר לקיים בהקדם בחירות, הודיע מנכ"ל משרד הפנים ביוני 2017 שהבחירות בתל מונד לא יתקיימו במועד הבחירות הארציות לרשויות המקומיות, כי במועד זה תכהן הוועדה הקרואה פחות משלוש שנים, ואלה יתקיימו רק בשנת 2023. על פי התחייבות זו של משרד הפנים, שמואל סיסו מונה לעמוד בראש הוועדה הקרואה למשך שש שנים.

אבל בסוף חודש אוקטובר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ, בדרישה שיורה לשר הפנים לקיים בחירות בתל מונד. לטענת התנועה, מדובר במקרה ייחודי, מאחר שלא מתקיימות הנסיבות המיוחדות שבגינן לא יאפשר שר הפנים בחירות במועדן.

ראש המועצה, שמואל סיסו, הביע סיפוק מהחלטת שופטי בית המשפט ואמר: "אנחנו נמשיך בכל התנופה בעשייה למען היישוב והתושבים".

גורמים פוליטיים בקרית ים העריכו בעקבות החלטת שופטי בג"צ כי הסיכוי שסיסו יחזור להתמודד על ראשות העיר קלושים עד אפסיים, וכי הוא יעדיף משרה מובטחת ביישוב מבוסס ויציב וללא מליאה מכהנת על פני חזרה לקלחת הפוליטית בקרית ים.

עו"ד תומר נאור ביקש במהלך הדיון כי בעוד שלוש שנים, כאשר מסתיימת התקופה שנקבעה בחוק לכהונה מועצה ממונה (ועדה קרואה), הוא יוכל לפנות שוב בבקשה לקיים בחירות. נציגת הפרקליטות הסכימה שאם תהיה פנייה כזו, היא תיבדק. גם הנשיאה אסתר חיות קבעה, לפני מחיקת העתירה, כי בעוד שלוש שנים, אם תהיה פנייה, ניתן יהיה לשקול שוב עריכת בחירות ואז, אם יוחלט שכן, ייערכו בחירות רק למועצה המקומית תל מונד.