המערכת הפוליטית בקרית ים עוקבת בדריכות אחר עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד המשך כהונת ועדה קרואה במועצה המקומית תל מונד, שבראשה עומד שמואל סיסו. אם תתקבל העתירה עלול סיסו למצוא עצמו ללא תעסוקה בעתיד הקרוב.

ראש העיר המכהן, דוד אבן צור (מימין) ושמואל סיסו. צילום: דורון גולן

בספטמבר 2016 מונתה ועדה קרואה במועצה המקומית תל מונד, בעקבות קשיים בניהול המועצה, ולאחר מינוי ועדת חקירה שהמליצה על הדחת חברי המועצה והעומד בראשה.

ביוני 2017 מונתה ועדה קרואה ובראשה עומד שמואל סיסו, שסיים אז את תפקידו כמנכ"ל אורט עולמי וחזר לארץ מבריטניה. למרות בקשות תושבי המועצה ונבחרי הציבור בעבר לקיים בהקדם בחירות, הודיע מנכ"ל משרד הפנים שהבחירות בתל מונד לא יתקיימו במועד הבחירות הארציות לרשויות המקומיות, כי במועד זה תכהן הוועדה הקרואה פחות משלוש שנים.

הבחירות, פסק, יתקיימו רק בשנת 2023. על פי התחייבות זו, סיסו מונה לעמוד בראש הוועדה הקרואה למשך שש שנים.

אבל בסוף חודש אוקטובר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה כי יורה לשר הפנים לקיים בחירות בתל מונד. לטענת התנועה, מדובר במקרה ייחודי, מאחר שלא מתקיימות הנסיבות המיוחדות שבגינן לא יאפשר שר הפנים בחירות במועדן.

תל מונד היא מועצה המוגדרת כמתפקדת ומאוזנת תקציבית, ולנוכח תקופות הכהונה הקצרות של הוועדות הקרואות, לא החל במועצה הליך הבראה, שהפסקתו לצורך קיום בחירות יביא להתדרדרות במצב המועצה. 

לא כולם במועצה אהבו את העתירה, ובמקביל מנסים להחתים היום עצומה נגד קיום בחירות. יוזמי העצומה טוענים: "פיזור הוועדה הקרואה ובחירות באוקטובר הקרוב יחזירו את היישוב למצב העגום בו היה שרוי במהלך השנים האחרונות, בו המועצה אינה מתפקדת, עסוקה בכוחנות והאשמות הדדיות ואינה מצליחה להגיע להסכמות, וכך פוגעת ברווחת התושבים".

נכון להיום, שמואל סיסו לא הודיע על כוונותיו הפוליטיות, למרות שמעולם לא שלל את האפשרות שיחזור להתמודד על ראשות העיר בקרית ים. כבמערכת הפוליטית בקרית ים היו סבורים השבוע כי במידה שהעתירה תתקבל ותופסק כהונתה של הוועדה הקרואה בתל מונד, סביר שסיסו ינסה לעשות קאמבק שני ללשכת ראש העיר קרית ים.

שמואל סיסו מסר כי הוא ממתין להחלטת בית המשפט, שאמורה להתקבל בתוך חודשיים.