עיריית קרית ים החלה ליישם למחרת הבחירות תוכנית הבראה, במסגרתה יצומצם כוח האדם בעירייה בעשרות משרות. במסדרונות העירייה מדברים על פיטורים עמוקים של מעל 100 עובדים, אך המספר המדויק לא ידוע עדיין.

  ההסתדרות מעורבת. עיריית קרית ים. צילום: נחום סגל
בשנה האחרונה, במיוחד לאחר ההסכם לסיפוח רפאל לשטחה של קרית ים ותחילת גביית ארנונה עבור שטחי המכון, התגאה ראש העירייה, דוד אבן צור, כי המצב הכלכלי של העירייה יציב מאי פעם. גם דוחות של חברות שבודקות יציבות רשויות הצביעו על שיפור ניכר במצבה הכספי.

אם כך, תוהים גורמים במערכת הפוליטית, מדוע יש צורך בתוכנית הבראה כואבת? חבר המועצה שלומי טל: "איך הגענו למצב הזה שיש צורך בפיטורים כואבים? מדוע בכלל נקלטו עובדים בשנה האחרונה, שנת בחירות?".

אחד העובדים שקיבל מכתב לשימוע אמר לידיעות המפרץ: "אמרו לנו שמדובר בסביבות 140 עובדים שיקוצצו, ובינתיים שלחו הזמנות לשימוע ל-70 עובדים. חיכו אחרי הבחירות, וישר שלחו מכתבים. גם אני זומנתי. שאלנו על מה ולמה, והתחילו לספר לנו סיפורים, משרד הפנים דורש, האוצר דורש".

מההסתדרות הלאומית, המייצגת את עובדי העירייה, נמסר: "ההסתדרות מעורבת בכל שלבי התהליך. עלינו מוטלת האחריות כי אכן יתקבלו החלטות נכונות מקצועית וענייניות לגבי כל עובד ועובד, ואנו תקווה כי יחד עם ועד העובדים נצליח לצמצם ולמנוע ככל הניתן את הפגיעה בעובדים".

יו"ר ועד עובדי העירייה, יעקב שבת, לא הגיב עד למועד פרסום הידיעה. תגובת עיריית קרית ים בנושא פיטורי עובדים, לא נמסרה.

בעוד שמדברים על פיטורי עובדים, ייתכן שאבן צור ימנה לעצמו שני סגנים בשכר. בעוד כשבועיים תתכנס מליאת מועצת העיר לישיבה ראשונה, אז תוצג הקואליציה, שאם אכן ימונו בה שני סגנים בשכר, אדם אמילוב (קרית ים ביתנו) וג'נו פלס (קרית ים בתנועה), היא תעלה למשלם המיסים לא מעט כסף.

אמילוב, שכיהן גם בקדנציה הנוכחית כסגן בשכר, ימשיך לטפל בתיק הקליטה. פלס, שכיהן כסגן ראש עיר שלא בשכר, יקבל את תיק הרווחה. כזכור, הפרקליטות הודיעה כי בכוונתה להגיש נגד אמילוב כתב אישום בכפוף לשימוע, ובמקרה שאכן יוגש כתב אישום כזה, הוא יתקשה להמשיך בתפקידו.

מ"מ ראש העיר ללא שכר, עו"ד שיראל בר, מספר שתיים ברשימתו של אבן צור, תמשיך לכהן כמ"מ ראש העיר ללא שכר. בבחירות האחרונות קיבלו כל אחת משתי סיעות הסגנים המיועדים 3 מנדטים.

עוד נודע, כי אבן צור מנהל מו"מ אינטנסיבי גם עם סיעת משנים כיוון בראשות אלי כהן, שלה שני חברי המועצה. ייתכן כי כמו בקדנציה היוצאת, תבקש העירייה למנות עוד סגן בתואר, אותו יקבל כהן. ביחד אמורות סיעות אלו לזכות ברוב של 13 מתוך 15 חברי מועצה.

באופוזיציה יישארו כנראה שלומי טל ונציג התנועה החברתית המאוחדת, בני אברקי, שימונה ליו"ר ועדת הביקורת, חרף היותו לא ממש אופוזיציה של ממש לראש העיר.

אבן צור סירב להתייחס למינוי שני סגנים בשכר, וציין רק כי "דבר עדיין לא סגור".